
vélemények
Mit mondtak ők a könyvről
Milyen könyv az Enci mesék? Gondolatébresztő, kedves, az életből ellesett történeteket a gyermek szemszögéből láttató, szerethető.
Főszereplője egy kislány, aki még nem tud egyedül eligazodni a váratlan élethelyzetekben.
Édesanyja átérzi a gondjait, félelmeit, és úgy segít a rossz
élmények feldolgozásában, hogy egyúttal megoldást ad. Megmutatja azt is, hogyan fedezzük fel a szépet, az örömet a mindennapokban. A mesét hallgató gyermek magára ismerhet, a szülő pedig segítséget kap, hogyan építhet őszinte kapcsolatot gyermekével, milyen módon beszélgethet vele a felnőtt szemében talán jelentéktelen, de a gyermek számára nagyon fontos életeseményekről, boldog érzésekről, élményekről, sérelmekről, szomorúságról.
A mesék végén összegyűjtött tanulságok, szómagyarázatok, szövegértésre irányuló feladatok és beszélgetés kezdeményezésére alkalmas kérdések segítik a mese mélyebb megértését, és a szülő ezeken keresztül „sorvezetőt” kap a szerzőtől.
Dr. Juhász Ágnes
mesterlogopédus, pszichológus
Az Encimesék nemcsak élményt nyújtanak, örömet szereznek, hanem közben segítik a szociális tanulási folyamatot is. Észrevétlenül fejlesztik a gyermekek értelmét, érzelmi gazdagságát, szociális érzékenységét, szókincsét, kifejezőkészségét. A kis történetek tanulsága gondolkodásra késztet. A mesék végén a szómagyarázatok, kérdések tartalmas, személyiségformáló beszélgetések elindítói lehetnek a szülők és gyermekek között. Minél korábbi életszakaszban kell elkezdeni kialakítani az igényt a felelősségteljes életre és cselekvésre. Minden szülő számára fontos, hogy gyermeke nyitott, érdeklődő, másokat elfogadni tudó, együttműködő, önmagát értékelni tudó emberré fejlődjön, valamint természeti és társadalmi környezetében jól tudjon működni.
Szívből ajánlom óvodásoknak, iskolába készülő gyermekeknek, kisiskolásoknak!
Solczné Kósa Anita
óvodapedagógus
„Így együtt sokkal könnyebb”
Kedves olvasó, ezzel a mondattal többször is találkozhatsz Enci meséiben. Kulcsmondat ez, amely egyaránt szól a meséket hallgató gyerekeknek és az azokat felolvasó szülőknek is.
Enikő történetei a hétköznapok világába vezetnek el: a nyaralás és a kirándulás, az óvoda és az iskolakezdés, a barátság és a szerelem, a siker és a kudarc, no és persze a hiszti és a betegség is hozzátartozik a világot felfedező gyermek mindennapjaihoz. Így a könyv fejezetei valójában nem is mesék, hanem apró életképek, olyanok, amelyekkel minden Enikő korú kisgyerek találkozik.
A gyerekek mindig szívesen hallgatják azokat a történeteket, amelyek róluk szólnak: ilyenek az Encimesék is.
Enikő olyan, mint minden kislány: kíváncsi és érdeklődő, szeret játszani és pajkoskodni, szülei pedig olyanok, mint minden szülő: naponta döbbennek rá, hogy bizony nem könnyű feladat a gyermeknevelés.
Enci és a szülei mindent megbeszélnek, a felnőttek megértő szeretettel terelgetik kislányukat a világ és önmaga megismerésének útján, Enikő pedig megérti és elfogadja ezt a támogatást. Ez persze nem mindig könnyű, tudod, ugye, kedves olvasó? Ám ebben segítenek nekünk – legyünk akár gyerekek, akár felnőttek – az Encimesék. Nemcsak a történetek és a szívmelengető illusztrációk, hanem az olvasottakhoz kapcsolódó szómagyarázatok, kérdések, a megbeszélésre ajánlott témák és persze a megjegyezni érdemes tanulságok is. (Milyen kár, hogy ez utóbbi szempont szinte kiveszett a mai világból…).
És így valóban sokkal könnyebb: a kis olvasók magukra ismernek a történetekben, a szülőknek pedig a meghitt beszélgetések kialakításában segítenek az egyes fejezetekből következő gondolkodtató és értelmező feladatok. Ezek ugyan kapcsolódnak a történetekhez, de át is lépnek a meséket befogadó gyermekek világába, amivel már új mese kezdődik: a mi gyermekünk mindennapjainak igaz története.
Szabó-Pap Edit
tanár
te olvastad már?
Oszd meg Te is a véleményedet a könyvről!
Csak annyi a tennivalód, hogy kitöltöd az alábbi adatokat
* A kitöltéssel és az elküldöm gomb megnyomásával elfogadod, hogy véleményedet közzétegyük az oldalainkon.