Mi lenne a cél

január 13, 2025

Mi lenne a cél

Ha olvastátok honlapunk főoldalát, akkor tudhatjátok, hogy mi volt a kiindulópont és egyben a végcél is, miért is jöttek létre az Encimesék meséi.

Sosem szerettem igazán a csendet, illetve ez nem igaz, de csak nagyon ritkán szerettem korábban a csendet. Ma már megtalálom benne, ami jó nekem. Na, de nem is ez a lényeg, hanem, hogy fiatalabb koromban is, ha hazaértem, az volt az első, hogy bekapcsoltam a tévét, ha lehetett minden szobában... Ez felnőtt koromra annyira finomodott, hogy csak abban a szobában megy, ahol vagyok :) Hozzászoktam, és hiányzik az alapzaj, ha nincs, pedig tudom, hogy nem feltétlenül jó.

Na, de Enikő is ebben nőtt fel, persze ügyeltünk rá, hogy a tévében csak neki is való tartalom menjen (zárójelben jegyzem meg, a tököm tele volt a mesékkel és rajzfilmekkel már) :) egy idő után telitődtem, és üvölteni tudtam volna, ha még egy Bogyó és Babóca vagy Mancs őrjárat mesét meg kell néznem vagy hallgatnom. Szóval ment valami, ami engem nem érdekelt, ő néha odafigyelt. Én meg telefonoztam, ha nem Encivel foglalkoztam, és bizony ez lett neki a természetes. Egy idő után együtt néztük a telefonomat, aminek az lett a következménye, hogy azon sem nézhettem, amit én akartam :) Persze ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egész nap ez ment, hanem, amikor már túl voltunk az evésen, játékon, levegőzésen, programozáson, akkor én is elővettem a telefonom és éltem volna egy kis társadalmi életet. De miután Enikőt is érdekelte, megpróbáltam az interneten olyan meséket keresni, ami leköti és értelmes. A mi gyermekkorunkban jónak számító mesék, mint a Vizipók-Csodapók, Süsü, a sárkány, Kockásfülü nyúl stb. egyszerűen nem kötötték le. Bezzeg a számomra inkább idegesítő modern rajzfilmek szinte beszippantották. A Peppa malacot a férjem csak a hajszárító fejű malacoknak hívta... ő is szerette.

Szóval megszületett az igény, hogy nem szeretnék bugyuta rajzfilmeket mutatni a gyerekemnek, amiből nem tanul semmit, csak az agyát hergelik a vibráló képek, hanem szeretném, ha a gyermekem biztonságban, jó, szép, élvezetes, tanulságos meséket tudna nézni és hallgatni. Ha egy mesélő mondja el a mesét, akkor még a fantáziája is fejlődik, hiszen nem mutatom meg neki, hogy milyen is az a szereplő, vagy hogy hogy csinálja ezt vagy azt. Húú, ez egyre jobban hangzik.

Akkor kérdezzük meg a többi szülőt is, hogy vajon ők is így gondolják, vagy csak bennem merült fel ez az igény. Facebookon és különböző szülői csoportokban kértem meg anyukákat, apukákat, hogy töltsék ki a kérdőívemet, amiből többek között kiderült, hogy a megkérdezett szülők elsöprő többsége nagyon szeretné, ha értelmes mesék is lennének az interneten, amit nyugodtan bekapcsolhat a kisgyermekének, mert attól nem fog elbutulni, vagy feszült lenni, és még tanul is belőle, és ezzel együtt fejlődik mind kognitív, mind verbális szinten. A szülők inkább a rövid meséket preferálták, szép illusztrációval. Így ezen az úton indultam el évekkel ezelőtt.

Na, de ehhez meséket kell írni, így ahogy nőtt a kislányom, a fontosabb, tanulságos életeseményeit papírra vetettem, és közben alakult ki a kép, hogy ezekből a mesékből első körben mesekönyv lesz, így született meg az Encimesék c. könyv. Ehhez természetesen kellet egy csodás illusztrátor is, Szitnyai Krisztina, aki nemcsak gyönyörűen rajzol, de kitalálja, hogy én hogy képzeltem el az adott szituációt, és még ezen túl is rengeteg mindenben segített.

És akkor vissza az eredeti célhoz. Legyenek értelmes mesék az interneten, amit nyugodtan odaadhatunk a gyermekeinknek, ők nyugodtan nézhetik, és még tanulnak is belőle. Így első körben a meséket felolvassuk, hogy a gyermekek a mesehallgatás közben a fantáziájukat is használhassák, mintha otthon olvasná nekik fel az anyukájuk, apukájuk vagy nagymamájuk. Minden videó alatt közzétesszük a könyvben is megtalálató tanulságokat, szómagyarázatokat és kérdéseket, amik különlegessé teszik az Encimeséket.

És hogy mi lesz a következő lépés? Ki tudja, majd az élet és az igények kialakítják, hogy mit szeretnétek, egy újabb könyvet, vagy több videós mesét, ami alatt az illusztrációkat lehet nézni, vagy...

A mesék meghallgatásához pedig csak az alábi linkre kell kattintanotok. Jó mesehallgatást!


https://www.youtube.com/@Encimesek